Kasteel Czantorio
08:00
Nieopodal belgijskiego Passendale, gdzie w 1917 roku miała miejsce jedna z najbardziej krwawych i bezsensownych bitew I Wojny Światowej, znajduje się miejscowość Ingelmunster, a w niej Browar Van Honsebrouck. Warzonego tam Kasteelbier Cuvée du Chateau zabrałem na jednodniowy wyjazd na Czantorię. Jest to jedno z trzech piw zakupionych przez moją kuzynkę Karolinę w Gent w grudniu.
Czantoria to niewysoka i bardzo popularna góra leżąca w Beskidzie Śląskim. Cel wyjazdów wielu Hanysów, bo to blisko i wyciągiem można wjechać i się polansić, a później opowiadać kaj to się było. Generalnie nasz wyjazd miał polegać na tym samym, ale przeważająca część naszej ekipy gardzi ułatwieniami w górach (kiedy można iść i nie boli biodro). Co fajnego jest na Czantorii? Wieża widokowa - czeska, schronisko - czeskie (no dobra, schronisko nie jest fajne). Okazało się, że na wieżę warto wpełznąć, gdyż widok jest znacznie bardziej panoramiczny. Powyższe zdjęcie obrazuje widok, jaki się nam ukazał - Babią Górę i Pilsko (tu jeszcze schowane za chmurką), a także ducha Kasteel unoszącego się nad parującą mą głową.
Piwo sprawia wrażenie bardzo gęstego napitku, o ciemnobordowej, zamglonej barwie, z ładną, zbitą pianą. Jak przystało na piwo belgijskie pachnie doskonale. Czułem przede wszystkim mocno słodowy aromat - skórkę chleba, karmel, brązowy cukier, suszone owoce (rodzynki) i czekoladę. Cuvee jest nisko wysycone i ma wysoką pełnię. Ma raczej słodki smak, ale na koniec robi się wytrawny z alkoholową goryczką. Dominują wspomniane rodzynki i pieczone akcenty. Alkohol przebija się lekko, lecz - mimo potęgi - zupełnie nie przeszkadza. To 11% zawartości alkoholu rozgrzewa bardzo dobrze. Piwo - mimo że pochodzi z 2012 r. - ma oficjalny termin przydatności do 2018 r.

Belgijskie piwa nie mają sobie równych, a Cuvée du Chateau jest tego doskonałym przykładem. Osobom nieobeznanym z piwowarstwem belgijskim polecam kupić jedną buteleczkę i wypić we dwoje.
Sprawy techniczne
Styl: belgijskie mocne ale
Kraj: Belgia
Ekstrakt: ?
Alkohol: 11,0 %
Producent: Brouwerij Van Honsebrouck
Na koniec klasyczny selfie z piwem |
I kilka zdjęć z okolicy.
0 komentarze