Browar Stara Komenda
08:00Jeśli chodzi o piwo, to ścisłe centrum Szczecina ma się czym pochwalić. Poruszając się między nieco chaotyczną zabudową eklektycznych kamienic, nowoczesnych potworków i eleganckich zabytków świadczących o książęcej i hanzeatyckiej przeszłości możemy w krótkim czasie odwiedzić cztery rzemieślnicze browary restauracyjne. Bardzo krótkim. Kiedy po raz pierwszy odwiedzałem Szczecin, nie sądziłem że tak szybko będę do niego wracał i tym bardziej cieszy mnie mnogość browarów. Dziś zapraszam do najstarszego rzemieślniczego browaru w Szczecinie - Browaru Stara Komenda.
Stara Komenda powstała w 2011 roku. Nie była oczywiście pierwiosnkiem, bo w tym roku zaczął się w Polsce kraft, działało kilkanaście browarów restauracyjnych, ale był to pierwszy mały browar w Szczecinie i okolicach (dość szeroko rozumianych). Stara Komenda zlokalizowana jest przy dużym i zielonym Placu Batorego. Tuż obok przepięknego Czerwonego Ratusza, w którym mieści się Urząd Morski. Jest to też browar, z którego najbliżej do szczecińskich dworców (i PKS, i PKP) Sama Stara Komenda mieści się w zabytkowym budynku Komendantury Garnizonu Wojskowego z połowy XIX wieku, stąd też nazwa browaru. Po II Wojnie w budynku mieściło się Centrum Rozpowszechniania Filmów do Kin (FILM-ART). Budynek nieszczególnie wyróżnia się na tle okolicznych kamienic, ale jest bardzo elegancki.
O tych piwach specjalnych przygotuję osobny wpis, bo warto je szczególnie zaakcentować. Tymczasem nie trafiłem do browaru nigdy w porze obiadowej, co kiedyś będę musiał naprawić, ale do piwa przekąsiłem paprykarz. Podany z ogórkiem był mega smaczny i zrobił mi niezłą robotę. Zresztą co innego można przekąszać w Szczecinie ;)
Na koniec muszę wspomnieć o przesympatycznej obsłudze. Za każdym razem jest pod tym względem tip-top. Z czystym sumieniem polecam browar waszej uwadze!
0 komentarze